ساپرا تجارت فرداد

اخبار ما

 

 
تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو
 

تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو

دوشنبه، 12 اردیبهشت 1401 | Article Rating

تشخیص سوختن ، نیم سوز شدن و خرابی پمپ بنزین خودرو + راه تعمیر، ریپ زدن خودرو از چیست ، خاموش شدن خودرو ،روشن نشدن ماشین ،کله کردن خودرو در حرکت ، پریدن خودرو هنگام گاز دادن ، علت ایست و حرکت یکباره خودرو

با مطالعه کامل و دقیق این بخش با علائم خرابی پمپ سوخت یا همان پمپ بنزین خودرو آشنا خواهید شد.

تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو

یک راننده خوب همیشه باید بتواند برخی از علائم اولیه پمپ سوخت فرسوده را تشخیص دهد ، این امر به او در انجام اقدامات لازم کمک می کند. با مطالعه کامل و دقیق این بخش از نم نمک با علائم خرابی پمپ سوخت یاهمان پمپ بنزین خودرو آشنا خواهید شد.

کار پمپ سوخت یا همان پمپ بنزین چیست؟

وظیفه پمپ سوخت این است که سوخت لازم از مخرن را به موتور انتقال دهد. اختراع خودرو چالش های مختلفی را برای مهندسان و تولید کنندگان به وجود آورد که یکی از این چالش ها این بود که چگونه می توان سوخت را از مخزن ذخیره آن خارج کرد و مستقیما به داخل موتور هدایت کرد.

اولین مدل های پمپ سوخت برای تحویل سوخت به کاربراتور به نیروی جاذبه متکی بود اما با گذشت زمان و با پیشرفت در فناوری خودرو ، مخازن سوخت به دلایل ایمنی به عقب خودرو منتقل شدند ، زیرا ماشین دیگر نمی توانستند برای تحویل سوخت به کاربراتور به نیروی گرانش تکیه کنند. این امر باعث اختراع پمپ سوخت مکانیکی شد.

در نیمه دوم قرن بیستم سیستم های سوخت الکترونیکی اختراع شدند. زیرا ماشین های مدرن نیاز به فن آوری پمپ سوخت متفاوتی داشتند و به همین دلیل پمپ های سوخت ماشین های امروزی الکترونیکی هستند. این نسخه های مدرن برای اطمینان از راندمان بیشتر در تحویل سوخت با تنظیم کننده پمپ سوخت کار می کنند.

علائم پمپ بنزین خراب یا فرسوده عبارتند از :

– صدای ناله ای که از مخزن گاز می آید :

این یکی از اولین نشانه های پمپ سوخت فرسوده است و متاسفانه ، بسیاری از دارندگان وسایل نقلیه نمی توانند تفاوت بین صدای ناله های ناشی از موتور و مخزن سوخت را از هم تشخیص دهند. یک پمپ معمولی زمان خاموش و یا روشن کردن ماشین و حتی در هنگام رانندگی صدای آرامی دارد.

اگر از مخزن سوختتان صدای ناله بلند می شود ، احتمال این که پمپ سوختتان خراب شده باشد وجود دارد و البته احتمال های دیگری نیز ممکن است وجود داشته باشد ، مثلا ممکن است که در مخزن سوختتان ، سوخت کافی وجود نداشته باشد و سوخت آلوده نیز می تواند باعث ایجاد صدای ناله در مخزن سوخت شود.

– افت عملکرد موتور :

این یکی از مطمئن ترین علائم خرابی پمپ سوخت است. این وظیفه پمپ سوخت است که همواره سوخت را از مخزن به موتور تحویل دهد. اگر با سرعت عادی رانندگی کنید ، ممکن است پمپ باز هم بتواند سوخت کافی را به موتور تحویل دهد و شما متوجه افت ناگهانی عملکرد موتور نخواهید شد اما اگر با سرعت بالایی در حال رانندگی باشید ، این احتمال وجود دارد که پمپ نتواند مقادیر مناسب سوخت را به موتور عرضه کند و این منجر به افت عملکرد موتور خواهد شد.

یکی از راه هایی که می توانید در این باره مطمئن شوید این است که با اتومبیل خود با سرعت بالایی رانندگی کنید تا متوجه شوید که موتور دچار افت عملکرد می شود یا نه. این امر نشان می دهد که پمپ سوخت هنگام کار کردن موتور قادر به انتقال سوخت به آن است یا خیر.

– به سختی روشن شدن موتور :

این امر طبیعی است که پمپ های سوخت با گذشت زمان در معرض فرسودگی قرار بگیرند و یا عملکردشان تضعیف شود. گاهی ممکن است پمپ در انتقال میزان سوخت به موتور دچار ضعف عملکرد شود و هنگامی که موتور خود را از صبح زود روشن می کنید ، پمپ سوخت را به سمت محفظه های احتراق سوق می دهد و این فرایند احتراق را آغاز می کند.

پمپ سوخت ضعیف فقط قادر است سوخت را به طور همزمان تحویل دهد و احتمالا متوجه خواهید شد که موتور قبل از خاموش شدن با تنش رو به رو می شود و دلایل دیگر نیز ممکن است باعث ایجاد این وضعیت شوند . با این وجود در صورت توجه به علائم دیگر هرگز نباید از خرابی پمپ سوخت خود غافل شوید.

انژکتور های سوخت مسدود شده می توانند باعث توقف موتور شما شوند. وجود آب در سوخت نیز به همین دلیل است. مشکلات مربوط به سنسور میل لنگ نیز ممکن است منجر به از کار ایستادن موتور شوند. سنسور جریان هوای انبوه و یا سنسور دمای ورودی هوا نیز می تواند مشکل ساز باشند. کویل احتراق معیوب نیز می تواند منجر به توقف موتور شود. با این وجود نباید نسبت به مشکلات احتمالی پمپ سوخت بی تفاوت بود.

یک روش وجود دارد که می توان به کمک آن تفاوت مشکل پمپ سوخت را از دیگر مشکلات احتمالی تشخیص داد. اگر موتور زمانی از حرکت باز بایستد که دمای آن به بالا ترین درجه حرارت خود رسیده باشد ، می توانید نسبت به خرابی پمپ سوخت اتوموبیل خود اطمینان باشید. اگر موتور سوخت کافی دریافت نکند ، به سختی کار می کند و این امر منجر به افزایش دمای کارکرد آن می شود.

– کاهش سرعت موتور در شرایط سخت :

رانندگی در سربالایی باعث می شود موتور اتوموبیل شما سخت تر کار کند ، به همین دلیل به سوخت بیشتری نیاز دارد. در حمل بار سنگین به وسیله ماشین نیز این امر صادق است و موتور همچنین ، در شتاب بالا نیز سخت تر کار می کند اما اگر پمپ سوخت خوب کار کند و سوخت کافی برای موتور را فراهم کند ، سرعت موتور کاهش پیدا نمی کند و در غیر این صورت با افت سرعت موتور رو به رو خواهید شد.

شما هنگام رانندگی در شرایط عادی این علائم بد پمپ سوخت را نخواهید دید و این واقعیت که موتور سخت تر کار کند نشان دهنده این است که به سوخت بیشتری احتیاج دارد ومتاسفانه یک پمپ خراب در این شرایط قادر به مهیا کردن سوخت کافی برای موتور نخواهد بود و به این ترتیب شما شاهد افت قدرت موتور خواهید بود.

– انتقال سوخت بیش از حد به موتور :

انتقال سوخت بیش از حد به موتور می تواند دلایل مختلفی داشته باشد ، که یکی از آن ها دریچه پمپ سوخت است . اگر این دریچه در صورت نیاز به درستی باز نشود ، باعث می شود که سوخت به طور مداوم به موتور جریان پیدا کند و درک این نکته بسیار ضروری است که موتور به مقادیر بسیار دقیقی از سوخت احتیاج دارد و در صورت وجود سوخت بیش از حد در سیستم موتور ، از این سوخت استفاده نمی شود و همچنین این سوخت اضافی در موتور ذخیره هم نمی شود و به همین ترتیب سوخت هدر می رود.

سایر دلایل احتمالی هدر رفتن سوخت می تواند شامل ترموستات فرسوده ، مشکل در حسگر های حرارتی ، سنسور های کم فشار اکسیژن و … باشد و بهتر است ماشین خود را نزد یک مکانیک ببرید تا علت دقیق این مشکل را تشخیص دهد.

– شتاب ناگهانی موتور :

هنگامی که شما با سرعت عادی و ثابت در حال حرکت هستید ، ناگهان یک افزایش سرعت ناگهانی در موتور خودرو تان ایجاد می شود و به معنای دیگر خودرو بدون فشار دادن پدال گاز ، به طور تصادفی شتاب می گیرد و این امر ممکن است به دلیل پمپ سوخت فرسوده اتفاق افتاده باشد.

محتمل ترین توضیح برای این علائم وجود مقاومت نا منظم در درون پمپ است که پمپ با ارائه فشار مداوم برای انتقال سوخت به موتور کار می کند و اگر تغییری در مقاومت ایجاد شود ، سوخت بیشتری به موتور انتقال داده می شود و این اتفاق باعث می شود که موتور به طور ناگهانی شتاب بگیرد.

– روشن نشدن ماشین :

متاسفانه وقتی موتور روشن نمی شود ، اکثر افراد به این که حتما باتری ماشین خالی شده و یا مشکلاتی از این قبیل فکر می کنند . در حالی که خیلی وقت ها مشکل از پمپ سوخت است و نباید نادیده گرفته شود.

در صورت بروز این مشکل می توانید فیوز مربوط به پمپ سوخت را با یک فیوز جدید جایگزین کنید و همچنین می توانید فشار سوخت را در خط سوخت خودرو بررسی کنید.

آگاهی داشتن از علائم مختلفی که نشان دهنده یک پمپ سوخت فرسوده هستند به شما کمک می کند تا نسبت به تعوض و یا تعمیر آن اقدامات لازم را انجام دهید.

تصاویر
  • تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو
  • تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو
  • تشخیص پمپ بنزین خراب ، سوخته و نیم سوز در خودرو
ثبت امتیاز
اشتراک گذاری
نظر جدید

Website

تصویر امنیتی
کد امنیتی را وارد نمایید:

ساپرا تجارت فرداد
فعالیت در لوازم یدکی خودرو شغل خانوادگی ما محسوب میشود ما با تجربه بیش از 30 سال خدمت در تامین و فروش این محصولات سهم عمده ایی از بازار را به خود اختصاص داده ایم.
تجربه فعالیت در سطوح تک فروشی، گاراژ داری، بنکداری را داریم لذا با درک کامل از بازار و خواسته مشتریان و تعمیرکاران و فروشندگان اقدام به واردات قطعات خودرو کردیم.

ما را دنبال نمائید

ما را از طریق شبکه های اجتماعی زیر دنبال نمائید

کلیه حقوق مادی و معنوی این وبسایت متعلق به شرکت ساپرا تجارت فرداد می باشد

دی ان ان